Yumurta

Halisinden Gıda Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yumurta.jpg

Yumurta kuş, sürüngen, amfibi hayvanlar ve balıkların dişileri tarafından embriyoyu korumak için oluşturulan ve insanlar tarafından gıda olarak kullanılan yuvarlak ya da oval şekilli ürünlerdir. Yumurta denilince akla yaygın kullanımı ve ticari değeri nedeniyle tavuk (Gallus gallus var. domesticus) yumurtası geldiğinden bu maddede tavuk yumurtası hakkında bilgi verilecektir. Oval şekle sahip tavuk yumurtası dıştan içe doğru kabuk, yumurta alt zarı ve hava boşluğu, yumurta akı, vitellin zarı ve yumurta sarısı kısımlarından oluşmaktadır. Yumurta akı yağ içermez, protein bakımından zengindir, yumurta sarısında ise en fazla oranda yağ bulunmaktadır. Günlük hayatta en fazla tüketilen gıdalardan olan yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Elzem aminoasitlerin tümünü yeterli ve dengeli miktarlarda içeren yumurta proteinleri çok yüksek sindirilebilirliğe sahiptir. B12 ve B2 vitaminleri bakımından zengin bir gıda olan yumurta ayrıca büyüme çağındaki çocukların beyin gelişimi için çok önemli bir bileşik olan kolin içermektedir. Sağlıklı beslenme açısından büyüme ve gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin düzenli yumurta tüketmesi tavsiye edilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda yüksek kolesterol içermesine rağmen kalp sağlığına yönelik ciddi risk faktörlerini taşımayan yetişkinlerin ölçülü miktarda yumurta tüketmesinde bir sakınca olmadığı belirlenmiştir.

Yumurta Hakkında Bilgiler

Yumurta İsminin Anlamı ve Kaynağı: Yumurta Türkçe kökenli bir kelime olup top haline getirmek anlamındaki yumur fiiline -ga son eki ile türetilen yumurtga ya da yumurga’dan evrilmiştir.

Yumurtanın Diğer İsimleri:

Yumurtanın İngilizcesi: Egg

Yumurtanın Dünyada Üretildiği Yerler: Dünyada en fazla yumurta üretilen ülkeler Çin, ABD, Hindistan, Japonya ve Meksika’dır. Ülkemiz yumurta üretiminde ilk on ülkenin arasındadır.

Yumurtanın Türkiye'de Üretildiği Yerler: Ülkemizde yumurta üretiminde Afyon, Konya, Manisa, Balıkesir ve Bursa illeri öne çıkmaktadır.

Yumurta Çeşitleri: Ülkemiz piyasasında satılan yumurtalar farklı özelliklere bağlı olarak sınıflandırılır. Türk Gıda Kodeksine[1] göre çeşitli kalite özelliklerini karşılıyan ve doğrudan insan tüketimine uygun kabuklu yumurtalar A sınıfı; doğrudan insan tüketimine uygun olmayan ve işlenmek suretiyle yumurta ürünlerinin hazırlanmasına uygun kabuklu yumurtalar ise B sınıfı olarak nitelendirilir. A sınıfı yumurtalar ise ağırlıklarına ve tavukların yetiştirilme yöntemine göre gruplara ayrılır.

 • Ağırlıklarına göre yumurtalar:
  • XL - Çok Büyük : >73 g
  • L - Büyük: >63 – <73 g
  • M - Orta: > 53 – <63 g
  • S - Küçük: <53 g
 • Yetiştirme yöntemine göre yumurtalar:
  • organik yetiştiricilik
  • Açık dolaşıma erişim sağlanan yetiştiricilik
  • Kümeste kafessiz yetiştiricilik
  • Kafesli yetiştiricilik

Yumurta Helal midir: Yumurtanın tüketilmesinde dini açıdan bir sakınca yoktur.

Yumurta Hakkında Ayet ve Hadisler:

Yumurtanın Faydaları

 • Yumurtada bulunan proteinler insan vücudunda sentezlenemeyen ve gıdalarla alınması gerekli olan elzem aminoasitlerin tümünü içerir. Ayrıca vücutta kolayca sindirilebildiği için yumurta proteinlerinin biyoyararlılığı çok yüksektir. Bir karşılaştırma olması bakımından yumurtanın biyoyararlılığı %90’dan fazla iken; bu değer sütte %85 ve balıkta %76 ve sığır etinde %74’tür.
 • B12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunan ve beyin, sinir sistemi sağlığı ve kırmızı kan hücrelerinin oluşturulması bakımından çok önemli bir vitamindir. Yumurta B12 vitamini bakımından iyi bir kaynaktır ve iki adet yumurta tüketimi günlük B12 ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılar.
 • Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda zihinsel/beyinsel gelişme için düzenli alınması gereken esansiyel bir besin bileşeni olan kolinin en önemli gıda kaynaklarından biri yumurtadır. Ayrıca kolinin göğüs kanseri riskini azalttığına dair literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır.
 • Yumurtada bulunan lutein ve zaeksantin olarak bilinen antioksidan bileşikler göz sağlığı için faydalıdır ve yaşa bağlı ortaya çıkan maküler dejenerasyon oluşum riskini azaltır.
 • İçerdiği protein ve yağ ile yumurta doygunluk sağlayarak fazla kalori alımını sınırlar. Konu ile ilgili yapılan bir araştırmada kahvaltıda yumurta yiyenlerin tahıl esaslı beslenenlere göre gün içinde daha uzun süre tok hissedip toplamda daha az kalori aldığı belirlenmiştir.
 • Kemik sağlığı bakımından D vitamini ile birlikte kalsiyum ve fosfor mineralleri çok önemlidir. İki adet yumurta günlük D vitamini ihtiyacının %30’unu; fosforun %50’sini ve kalsiyumun %10’unu karşılar. Düzenli yumurta tüketimi sağlıklı kemiklere sahip olmamıza yardım eder.

Yumurtanın Zararları ve Yumurtanın Yan Etkisi

 • Yumurta kolesterol içeriği en yüksek gıdalardandır. Sağlık açısından kolesterol alım miktarının günlük 300 mg ile sınırlanması tavsiye edilirken; orta boy bir yumurta 200 mg’dan fazla kolesterol içerir. Uzun yıllar boyunca toplumda yumurtanın kalp hastalıkları için risk faktörü olan kan kolesterol seviyesini aşırı yükselttiği ve yetişkinlerin yumurta tüketmesinin sağlıksız olduğu kanaati vardı. Gerçekte vücudumuz düzenli olarak kolesterol üretir ve sağlıklı insanlarda gıdalarla alınan kolesterol miktarı arttıkça vücutta üretilen miktar azalır. Ayrıca kan kolesterol seviyesini gıdalarla alınan kolesteroldan daha çok doymuş ve trans yağ içeren gıdaların arttırdığı bulunmuştur.[2] Son yapılan geniş kapsamlı çalışmalar yumurta tüketimi ile kalp hastalığı ve felç riski arasında kesin bir ilişki olmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle sağlıklı yetişkinlerin ölçülü olmak kaydıyla yumurta tüketmesi kalp hastalığı ve felç riskini beraberinde getirmez. Diğer taraftan kardiyolojik risk faktörlerine sahip olan insanların yumurta tüketiminde dikkatli olması tavsiye edilir.
 • Bir adet yumurta yaklaşık 1,5 gr doymuş yağ içermektedir ve yapılan araştırmalar doymuş yağ tüketiminin artışının diyabet riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Diyabet riskini yükseltmemek için aşırı miktarda yumurta tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Yumurta bazı insanlarda deri döküntüsü ya da sindirim rahatsızlıkları şeklinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Yumurtanın Besin Değeri

100 gram Yumurtanın içindekiler:

Besin Öğesi Miktar
Enerji 155 kcal
Karbonhidrat 1,12 gr
Yağ 10,6 gr
Protein 12,6 gr
Vitamin B12, B2, B5
Mineral Fosfor

Yumurta Nasıl Kullanılır

Yumurtanın kullanımı: Yumurta en yaygın olarak başta kahvaltılarda olmak üzere doğrudan tüketilir. Ayrıca evlerde ve hazır yemek sektöründe tatlı, yemek, çorba gibi pek çok çeşit yiyeceğin hazırlanmasında yumurtadan faydalanılır. Gıda sanayinde yumurtalar sıvı halde pastörize edilerek kullanıma hazır hale getirilir ve erişteden mayoneze, çıtır kaplı tavuklardan tatlılara kadar pek çok gıdanın üretilmesinde kullanılır.

Yumurta Nasıl Yapılır

Yumurta Nasıl Pişirilir

Yumurta Yemekleri

Yumurta Resimleri

Yumurta2.png Yumurta-sarısı.jpg Haşlanmış-yumurta.jpg

İlgili Maddeler

Halisinden.com'da Yumurta

Sağlıklı ve katkısız gıdaları sofranıza getiren halisinden.com'da en lezzetli ve sağlıklı Yumurta ürünleri için lütfen tıklayın:

Halisinden.com'da Yumurta ürünleri

Kaynakça