Arı Sütü

Halisinden Gıda Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arı-sütü.jpg

Arı Sütü işçi arılar tarafından salgılanan, ana arı ve larvaların beslenmesinde kullanılan krem kıvamında bir arı ürünüdür. Genç işçi arıların bal, su ve polen tüketerek yutak üstü bezlerinden salgıladıkları arı sütü kovanlardan itinalı bir şekilde toplanarak gıda takviyesi olarak değerlendirilmektedir. Kemik renginde, kendine has keskin koku ve ekşimsi tada sahip bir ürün olan arı sütü insan sağlığına olumlu etkileri olan biyoaktif özellikli çeşitli peptidler ve fenolik bileşikler içermektedir. Ayrıca arı sütü B vitaminleri ile bazı minerallerin iyi bir kaynağıdır. Üzerinde en fazla bilimsel araştırma yapılan arı ürünlerinden biri olan arı sütünün kan şeker seviyesini düzenleyici, enflamasyonu engelleyici, bağışıklık sistemini güçlendirici ve yaşlılık etkilerini azaltıcı etkileri vardır.

Arı Sütü Hakkında Bilgiler

Arı Sütü İsminin Anlamı ve Kaynağı: Arılar tarafından üretilmesi ve görünüşünün sütü andırması nedeniyle Türkçe’de arı sütü olarak isimlendirilmiştir.

Arı Sütünün Diğer İsimleri:

Arı Sütünün İngilizcesi: Royal jelly

Arı Sütünün Dünyada Üraetildiği Yerler: Dünyada en fazla arı sütü başta Çin olmak Vietnam, Tayvan, Japonya ve Kore’de üretilmektedir. Çin tek başında dünya toplam arı sütü üretiminin %85’den fazlasını karşılamaktadır. [1]

Arı Sütünün Türkiye'de Üretildiği Yerler: Ülkemizdeki arı sütü üretimine dair kesin istatistiki bilgiler bulunmamaktadır. Arıcılık yapılan çeşitli yörelerde küçük ölçekli üreticiler tarafından yapılan arı sütü üretimi iç talebi karşılamaya yetmemektedir.

Arı Sütü Çeşitleri: Arı sütü saf halde taze olarak bulunabildiği gibi bal ve polen ile karıştırılarak macun, tablet ya da kapsül formunda satışa sunulabilmektedir. Ayrıca piyasada dondurarak kurutma işlemine tabi tutularak elde edilen toz formda arı sütü bulunmaktadır.[2]

Arı Sütü Helal midir: Arı sütünün tüketilmesinde dini açıdan bir sakınca yoktur.

Arı Sütü Hakkında Ayet ve Hadisler:

Arı Sütünün Faydaları

 • Arı sütü sağlık için faydalı etkilere sahip çeşitli peptidler, yağ asitleri, fenolik bileşikler ve B vitaminlerini içermektedir.
 • Yapılan hayvan denemelerinde arı sütünde bulunan antioksidan etkili bileşiklerin enflamasyonu engellediği ve vücutta serbest radikallerin zararlarını sınırladığı belirlenmiştir.
 • Kan şeker seviyesini düzenleyici etkisi olan arı sütü insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olur. Çin ve Japon geleneksel tıbbında arı sütü diyabetlilere önerilen gıda takviyelerinin başında gelir.
 • Arı sütünde bulunan bazı peptidler ve yağ asitleri kan basıncını düzenleyici etki gösterirler. Yapılan çalışmalarda arı sütünün hipertansiyonlu denek hayvanlarında tansiyonu %38 civarında azalttığı bulunmuştur.
 • Arı sütü tüketildiğinde ya da cilde haricen sürüldüğünde yaraların iyileşmesini hızlandırır. Antibakteriyel etkisi ile yaraların mikrop kapmasına engel olan arı sütü dokuların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren arı sütü vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Araştırmalar arı sütünün bağışıklık sistemine olumlu etkisinin bileşiminde bulunan amino ve gamma globulin, çeşitli hormon ve enzimlerden kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır.
 • Hayatı boyunca sadece arı sütü ile beslenen ana arının diğer arılarla kıyaslandığında çok uzun yaşaması nedeniyle eski zamanlardan beri arı sütünün ömrü uzattığına inanılır. Yapılan çalışmalarda arı sütünün yaşlılık etkilerini azalttığı ve yaşlılarda organizmayı aktive ederek iştahı arttırdığı belirlenmiştir.
 • Arı sütü kadınlarda menapoz ile ortaya çıkan çeşitli semptomları hafifletir. Düzenli arı sütü alımının menapozlu kadınlarda sırt ağrısı ve endişe hali gibi rahatsızlıkları azalttığı bulunmuştur.

Arı Sütünün Zararları ve Arı Sütünün Yan Etkisi

 • Arı sütü tek başına ya da bal ve polen gibi ürünlerle birlikte gıda takviyesi olarak genellikle güvenilir bir şekilde tüketilebilir. Ancak bazı insanlarda arı sütü alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Polen alerjisi olanların arı sütü tüketiminde dikkatli olması gerekir.
 • Astım hastalarının arı sütünden kaçınması tavsiye edilir.
 • Düşük tansiyon problemi olanların kan basıncını düşürücü etkiye sahip arı sütü tüketiminde aşırıya kaçmaması tavsiye edilir.
 • Hamilelerin ve emziren kadınların tedbiren doktorlarına danışmadan arı sütü içeren ürünleri kullanmaması gerekir.

Arı Sütünün Besin Değeri

Arı sütünün bileşimi arıların fizyolojik durumuna ve hangi şartlarda saklandığına bağlı olarak değişir. Genellikle %60-70 civarında su içeren arı sütünde %9-18 protein, %7-18 karbohidrat, %3-8 yağ ve %0,7-1,5 mineral madde bulunur. Arı sütü proteinlerinde insan vücudunda sentezlenemediği için gıdalarla alınması gereken elzem aminoasitlerin tümü bulunur. Glukoz ve fruktoz arı sütünde bulunan temel karbohidrat bileşiklerdir. Ayrıca arı sütü potasyum, fosfor, kükürt ve sodyum mineralleri ile B2, B1, B3, B9 vitaminlerinin kaynağıdır.[3]

Arı Sütü Nasıl Kullanılır

Arı sütünün kullanımı: Saf arı sütü taze olarak soğuk zincirde ya da dondurulduktan sonra tüketiciye ulaştırılır. Ayrıca kullanım ve saklama kolaylığı bakımından dondurarak kurutma işlemi uygulanarak toz formda arı sütü elde edilir. Bal, polen ya da propolis içeren karışımlara arı sütü ilavesi ile elde edilen gıda takviyeleri macun, kapsül ya da tablet halinde satışa sunulur. Kozmetik sanayinde nemlendirici, yaşlanma karşıtı ya da bakım kremlerinin üretilmesinde arı sütünden faydalanılır.

Arı Sütü Yemekleri

Arı Sütü Resimleri

İlgili Maddeler

Halisinden.com'da Arı Sütü

Sağlıklı ve katkısız gıdaları sofranıza getiren halisinden.com'da en lezzetli ve sağlıklı Arı Sütü ürünleri için lütfen tıklayın:

Halisinden.com'da Arı Sütü ürünleri

Kaynakça

 1. M. Clarke and P. McDonald, Australian Royal Jelly: Market Opportunity Australian Royal Jelly Produced with New Labour Saving Technology, Rural Industries Research and Development Corporation, Publication No. 17/017, ISBN 978-1-74254-941-5, 2017.
 2. http://www.fao.org/3/w0076e/w0076e16.htm
 3. S. Bogdanov, Royal Jelly and Bee Brood: Harvest, Composition, Quality, The Royal Jelly Book, https://www.researchgate.net/publication/304012318_Royal_Jelly_and_Bee_Brood_Harvest_Composition_Quality